Nekem az írott szó a mindenem – na meg persze a gyermekem. Mindenki tudja rólam, hogy egy jó könyv bőven elég ahhoz, hogy boldog legyek. Az igazi boldogságot viszont az fogja elhozni, ha egyszer majd a gyermekemmel osztozhatok ezen a szenvedélyen. Persze már most is rendszeresen olvasok neki, de ez azért még nem ugyanaz. Tetszenek neki a színes képek, ahogy a hangommal utánozom az állatokat, de én már azt várom, mikor kezd el végre szavakat mondani.
A beszéde fejlődésével kapcsolatban időnként kifejezetten aggódom, talán pont azért, mert ennyire sokat gondolok rá. A szokásos olvasmányaim mellett mostanában a gyermekek fejlődéséről is gyakran olvasok, hogy újra meg újra megbizonyosodjak arról, minden rendben van a gyermekemmel. A Mosolykulcs Fejlesztőház weboldalán nagyon hasznos bejegyzéseket szoktam találni ezekről a témákról.
Mostanában a beszédindítás az egyik visszatérő olvasmányom, erről is náluk tájékozódtam. A gyerekemre mindenki azt szokta mondani, áldott jó baba, mert alig van hangja. Engem pont ez aggaszt, hogy vajon nem kellene-e már több hangot hallatnia? Az első szakaszban, az újszülöttkorban a sírás és a gőgicsélés jellemző, valamint a babák elkezdik megkülönböztetni a különféle hangokat maguk körül. Utána 4 és 6 hónapos koruk között egyre többet kísérleteznek, így kezdik el használni az első magánhangzókat, majd a könnyebb mássalhangzókat is.
Az én fiam most 9 hónapos, már a gagyogás korszakában van. Ekkor már elkezdenek összetettebb hangcsoportokat kiejteni, amelyek már az első értelmes szavak előfutárai. Ezek 12–18 hónapos koruk között jelennek meg, 18–24 hónaposan pedig fokozatosan, gyorsan bővülni kezd. 2-3 éves korukra el kell jutniuk oda, hogy bár gyakran nyelvtanilag hibásan, de el tudnak mesélni rövid történeteket, tudnak feltenni kérdéseket.
Gond igazából akkor van, ha a szakaszok közül kimarad vagy nagyon eltolódik valamelyik. Ekkor érdemes beszédindítás terápiára küldeni a gyereket, amelynek az a lényege, hogy egyéni fejlesztésen keresztül megkapja a gyermek azt a támogatást, amellyel elsajátíthatja a szükséges kommunikációs képességeket. A Mosolykulcs Fejlesztőház beszédindítás foglalkozása ezt például úgy éri el, hogy logopédiai terápiát és TSMT terápiát alkalmaznak a részt vevő gyermekeknél.
A logopédiai terápia viszonylag egyértelmű ilyen esetben, hiszen a gyermek beszédével van probléma. A TSMT gyakorlatokra pedig azért van szükség, mert a beszédfejlődés és a mozgás között szoros a kapcsolat, így a mozgás fejlesztésével a beszédindítás is elősegíthető. Ez a két terület hozzájárul még az emlékezet, a gondolkodás, a koncentráció és a figyelem fejlesztéséhez is, amelyek mind összefüggnek és fontos szerepük van a beszédindításban.
A Mosolykulcs emellett még számos területen segítséget tud nyújtani: elérhető náluk iskola előkészítő, baba-mama torna, autizmus specifikus terápia és pszichológus is. Már 2017 óta foglalkoznak gyermekek fejlesztésével, és szakértelmüket a sok informatív blogbejegyzés is jól mutatja. Persze nem szabad csak ezekre alapozni mindent: ha bármi gyanú felmerül bennünk, első lépésként ki lehet tölteni egy jelentkezési lapot a weboldalon, amelyet egy telefonos egyeztetés, végül pedig egy személyes szakértői felmérés követ. Jelen állás szerint egyelőre nem lesz szükségünk beszédindítás terápiára, mert megfelelő ütemben halad a gyermekünk fejlődése – inkább az én türelmem az, ami fejlesztésre szorul.